Testerskie rozmowy: kiedy testowanie eksploracyjne jest ważne?

Karolina Tomaszyk on 28 września 2017

Testowanie eksploracyjne zwane także testowaniem ad-hoc pozwala na jednoczesne uczenie się aplikacji przez testera oraz weryfikację jej poprawnego działania. Ten rodzaj testów jest przeciwieństwem dla testów skryptowych. Warto skorzystać z tej metody testowania, gdy w danym projekcie brakuje kompletu informacji o aplikacji jak np. szczegółowa specyfikacja. Osobiście nie znam testera, który nawet nieświadomie nie skorzystałby z tej metody.

Możliwości przy eksploracyjnej metodzie testów:

  1. Łączenie wielu źródeł informacji takich jak dokumentacja, makiety etc.
  2. Checklisty i mapy myśli – alternatywa dla pisania przypadków testowych zajmująca o wiele mniej czasu w podejściu Agile. Warto, aby testerzy przygotowywali checklisty począwszy od najważniejszych funkcji z punktu widzenia użytkownika poddawali je weryfikacji. Checklisty pozwalają na uniknięcie pominięcia ważnych miejsc w aplikacji.

W starszych metodologiach do tworzenia oprogramowania proces testowy rozpoczyna się od zapoznania się w pełni z dokumentacją projektu, pierwszymi wizualizacjami produktu, a następnie zaplanowania procesu testowego.

Proces testowy rozpoczyna się od projektowania przypadków testowych.

W przypadku Agile praca nad produktem trwa podczas krótkich iteracji, gdzie w każdym sprincie zespół skupia się na dostarczeniu działającej funkcjonalności klientowi na koniec danej iteracji. Ustalenia, co do wytwarzanego oprogramowania często pojawiają się także w trakcie tworzenia produktu. Nie ma więc możliwości (ani czasu) na utworzenie całego pakietu przypadków testowych pozwalających na zweryfikowanie zgodności aplikacji z założeniami. Bardzo nieodpowiedzialnym rozwiązaniem byłoby weryfikowanie całości zaimplementowanego produktu dopiero na końcu projektu. Wspomniany pomysł wiązałby się z dostarczaniem klientowi niedziałającej w pełni partii produktu, Mogłoby nie starczyć czasu na poprawę błędów, co okazałoby się dopiero chwilę przed oddaniem finalnego produktu do klienta.

Szukasz software house’u, który dba o jakość kodu? Skontaktuj się z nami.

Podczas testów przy każdej iteracji tester zdobywa więcej informacji o aplikacji, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo odnalezienia wszystkich “wąskich gardeł”, które mogą być zagrożeniem. Czasami podczas dłuższej sesji testowania eksploracyjnego problematyczne okazuje się przekazanie programistom kroków wywołania błędu. Dobrym rozwiązaniem w tej metodyce jest nagrywanie testów. Wtedy określenie kroków wywołania błędu nie stanowi najmniejszego problemu.

Umiejętność eksploracyjnego przeprowadzania testów jest niezbędną umiejętnością testerów w każdym zespole. Często podczas testowania eksploracyjnego rodzą się nowe scenariusze testowe, ze względu na pobudzanie procesu myślowego testera oraz kształtującą się kreatywność. Wyobraźnia testera rozwija się wraz z ilością wykonanych przypadków. Odkryte scenariusze w danej sesji testowej można spisywać i wykorzystać w kolejnych iteracjach testów. Jakość przeprowadzanych testów eksploracyjnych w dużej mierze zależy od doświadczenia testerów, którzy często wykonują przypadki intuicyjnie efektywnie odnajdując defekty. Dobrze przeprowadzone testy eksploracyjne pozwalają na odnalezienie błędów, które przy testowaniu innymi technikami nie zostałyby odnalezione.

Przeczytaj również: Jak pisać scenariusze testów aplikacji? – 4 praktyczne wskazówki

 

Tagi: , , , , ,

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[signinlocker] POBIERZ E-BOOKA [/signinlocker]
Check Appchance web and mobile app services