6 kluczowych trendów e-commerce na 2022

E-commerce zdecydowanie zakorzenił się w naszym stylu życia. W 2020 roku sprzedaż internetowa stanowiła 18% całej sprzedaży detalicznej na całym świecie. W 2024 roku możemy natomiast spodziewać się, że liczba ta osiągnie nawet 22%. Rosnąca popularność e-commerce to także zmiana zachowań kupujących i rosnąca świadomość drogi zakupowej wśród konsumentów. Dlatego marki powinny z uwagą analizować zachodzące zmiany oraz pojawiające się nowe wyzwania i trendy na rynku. Jakie praktyki zasługują na zainteresowanie e-sprzedawców? Zidentyfikowaliśmy sześć trendów w zakupach online, na które warto zwrócić uwagę w 2022 roku. Przyjrzyjmy się im!

W ciągu ostatnich kilku lat konsumenci przyzwyczaili się do nowych praktyk i rozwiązań w e-commerce. Szczególnie w czasie pandemii, gdy coraz więcej osób poznało możliwości, jakie oferują wygodne zakupy w internecie. Kupujący częściej analizują swoje relacje z detalistami i zwracają uwagę na doświadczenia zakupowe, podejmując decyzję o ponownym skorzystaniu z oferty danego e-sklepu. Rok 2022 jawi się jako czas wielu nowych trendów, za którymi przedsiębiorcy powinni podążać, aby przekuć je w szansę (a nie zagrożenie) dla swojego biznesu online. Czego możemy zatem spodziewać się w nadchodzących miesiącach?

M-commerce: wzrost popularności mobilnych zakupów online

Na intensywny i dynamiczny rozwój handlu elektronicznego, jaki mogliśmy zaobserwować w ostatnich latach,  znaczący wpływ miało coraz większe wykorzystanie urządzeń mobilnych do robienia zakupów online. Na skutek tego zjawiska, dzisiaj właściwie coraz częściej posługujemy się zwrotem m-commerce.

Rzeczywiście, kupujący coraz chętniej korzystają z urządzeń mobilnych do przeglądania sklepów internetowych i nabywania produktów. Według badań przeprowadzonych przez Santander Consumer Bank, 41% Polaków dokonuje zakupów w sieci za pomocą urządzeń mobilnych (w porównaniu do ogółem 80% kupujących online w Polsce). Drugim co do popularności urządzeniem jest laptop – korzysta z niego 34%. Co ciekawe, tylko 3% konsumentów używa tabletów do kupowania produktów online.

źródło: https://www.santanderconsumer.pl/gfx/santander/userfiles/_public/raport_ppw_polacy_na_e-zakupach_2021.pdf

W tym kontekście posiadanie sklepu internetowego przyjaznego dla urządzeń mobilnych stało się koniecznością. Sprzedawcy wdrażający rozwiązania m-commerce upraszczają sprzedaż internetową i czynią ją znacznie bardziej dostępną dla szerszego grona kupujących.

Różnorodne rozwiązania płatnicze

W 2022 roku konsumenci będą oczekiwali możliwości skorzystania z szybkich oraz odroczonych płatności. Oczywiście możliwość dokonywania płatności kartą kredytową nadal jest istotna. W Polsce z tego rozwiązania korzysta prawie 30% kupujących. Internauci jednak coraz częściej sięgają po alternatywne metody dokonywania płatności online. Z tego względu zalecane jest wdrożenie co najmniej kilku różnych metod płatności w sklepie internetowym. Sprzedawcy powinni rozważyć implementację takich rozwiązań płatniczych jak:

  • karty kredytowe,
  • przelewy tradycyjne,
  • płatności błyskawiczne (np. BLIK i PayU)
  • portfele cyfrowe (GPay, Apple Pay).

Równie istotne jest także zaproponowanie użytkownikom sklepu możliwości skorzystania z płatności ratalnych (w przypadku droższych zakupów) oraz płatności odroczonych. Dzięki temu kompleksowemu podejściu klienci będą mogli kupować towary w sposób, który najbardziej im odpowiada.

                                                źródło: https://www.santanderconsumer.pl/gfx/santander/userfiles/_public/raport_ppw_polacy_na_e-zakupach_2021.pdf

Wprowadź opcję click & collect

W czasie licznych blokad związanych ze światowym kryzysem zdrowotnym koncepcja click & collect umożliwiła wielu MŚP kontynuowanie działalności pomimo trwającej pandemii. Obecnie ta metoda dostawy stała się już istotną częścią nawyków konsumenckich. Termin „click & collect” stworzony i zarejestrowany przez markę Darty w 2009 roku jest integralną częścią strategii omnichannel i umożliwia efektywne połączenie doświadczeń zakupowych online i offline.

Jakie są inne zalety tej strategii? Przede wszystkim, wprowadzając tę metodę zakupów w swoim sklepie internetowym, możesz zaoszczędzić na dostawach, generując jednocześnie ruch w swoim stacjonarnym punkcie sprzedaży. Ponadto click & collect pozwala zatrzymać klientów i budować z nimi bezpośrednie relacje, co jest niezwykle ważne, w kontekście zdobywania lojalności konsumentów.

Zobacz, w jaki sposób wdrożyliśmy click & collect w ramach jednego z naszych projektów – aplikacji mobilnej dla sieci handlowej POLOmarket:

 

Nadszedł czas, aby Twój biznes e-commerce stał się przyjazny środowisku

Rok 2022 będzie bez wątpienia rokiem, w którym sprzedawcy internetowi powinni podjąć nowe eko-odpowiedzialne inicjatywy marketingowe. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na wartości korporacyjne prezentowane przez marki i ich postawy proekologiczne. Doceniają trwałość produktów oraz uczciwe i zrównoważone praktyki przedsiębiorców, które są przyjazne środowisku. Co więcej, za ekologiczne produkty konsumenci są skłonni zapłacić wyższą cenę. Aż 68% konsumentów twierdzi, że ich lojalność wobec danej marki wynika z przeświadczenia, iż podzielają te same wartości. Z tego względu coraz więcej firm (także detalicznych) dołącza do różnorodnych inicjatyw, takich jak „Certyfikat Zielony Sklep” wypracowaną przez firmę Tchibo i Fundację Partnerstwa dla Środowiska.

                     źródło: https://ekocykl.org/certyfikat-zielony-sklep-dla-branzy-e-commerce/

Pokazując swoim odbiorcom, że dbasz o środowisko oraz że Twój biznes e-commerce realizuje działania proekologiczne, udowadniasz, że identyfikujesz się z nimi w ważnych dla nich kwestiach. Tym samym poprawiasz ich doświadczenia zakupowe i wpływasz na ich lojalność.

Rozwój aplikacji SaaS

Ten trend jest widoczny w branży e-commerce już od dłuższego czasu. Coraz więcej usług, z których korzystają sklepy internetowe, jest opartych na modelu SaaS. Możemy wśród nich wyróżnić:

  • platformy i narzędzia do automatyzacji procesów,
  • narzędzia marketingowe,
  • rozwiązania dedykowane obsłudze klienta i komunikacji,
  • oprogramowania do zarządzania magazynem,
  • platformy e-commerce.

Powód jest oczywisty – ten model jest elastyczny, stosunkowo niedrogi (nie wymaga ponoszenia wydatku na jednorazowy zakup drogich systemów ERP lub WMS) i przede wszystkim skuteczny. Dzięki aplikacjom SaaS nie musisz posiadać specjalnych umiejętności technicznych, aby zwiększać ruch w swoim sklepie, automatyzować żmudne zadania i usprawniać obsługę klienta – to wszystko jest łatwo dostępne w ramach gotowych aplikacji.

Coraz częściej w modelu SaaS dostępne są także aplikacje lojalnościowe. Tego typu rozwiązania pozwalają promować markę i są wyposażone w wiele przydatnych funkcji. Jednocześnie dzięki modelowi SaaS uzyskanie gotowej aplikacji jest możliwe w ciągu kilku tygodni, a nie miesięcy. Dostępne na rynku produkty SaaS mogą także stanowić  źródło oszczędności, ponieważ nie wymagają kosztownej inwestycji, jaką niezaprzeczalnie jest stworzenie dedykowanej aplikacji od podstaw. W Appchance również oferujemy takie rozwiązanie — LPaaS. Jest to w pełni konfigurowalna platforma, dzięki której możesz uzyskać dostęp do takich funkcji jak:

  • wirtualne karty lojalnościowe,
  • listy zakupów,
  • lokalizowanie sklepów i punktów sprzedaży,
  • spersonalizowane oferty i informacje o nowościach,
  • interaktywne katalogi produktów i oferty specjalne.

Sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona i wyszukiwanie głosowe

W następstwie kryzysu związanego z Covid-19 i ciągłego postępu technologicznego wiele marek detalicznych zainwestowało w rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość, aby konsumenci mogli łatwo testować i nabywać produkty w zaciszu swoich domów. Dzięki wdrażaniu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI) przepaść cyfrowo-fizyczna coraz bardziej się zaciera, a tego typu sposoby prezentacji produktów są obecnie bardzo rozpowszechnione i doceniane przez kupujących, zwłaszcza w obszarze m-commerce.

55% Polaków, jako istotną niedogodność związaną z zakupami online wskazuje brak możliwości dokładnego obejrzenia produktu przed zakupem. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość mogą w znacznym stopniu zminimalizować wynikający z tego faktu dyskomfort. O tym także wspomina cytowany już raport banku Santander:

  źródło: https://www.santanderconsumer.pl/gfx/santander/userfiles/_public/raport_ppw_polacy_na_e-zakupach_2021.pdf

 

Przykładem tego typu rozwiązania może być funkcja AR, którą opracowaliśmy dla Sizeer – polskiego multibrandowego sklepu obuwniczego.

Wraz z pojawieniem się rozwiązań bazujących na AI coraz bardziej powszechne okazuje się korzystanie przez kupujących z asystentów głosowych i czatu głosowego. Rozwiązania te stają się integralną częścią naszego życia online. Niektórzy internauci do robienia zakupów używają inteligentnych asystentów wbudowanych w smartfony (Apple Siri, Google Assistant, Microsoft Cortana). Inni wolą polegać na zewnętrznych asystentach głosowych, takich jak Amazon Alexa. Niezależnie od tego, nie ulega wątpliwości, że ta technologia jest coraz częściej wykorzystywana przez internautów na całym świecie do robienia zakupów online. Tego fenomenu po prostu nie można przegapić w 2022 roku.

Wykorzystaj te trendy, aby zwiększyć sprzedaż

W nadchodzącym roku gracze na rynku e-commerce będą musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Konieczne może okazać się przyspieszenie integracji sklepów z rozwiązaniami opartymi o algorytmy sztucznej inteligencji, posiadanie bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska oferty, czy wdrożenie nowych metod płatności i dostaw. Znając te trendy, jesteś na dobrej drodze, aby w 2022 roku wyprzedzić konkurencję i przyciągnąć więcej konsumentów do swojego sklepu internetowego.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, zespół Appchance jest do Twojej dyspozycji! Od wielu lat specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań dla branży m-commerce, wykorzystując przy tym najlepsze procesy i metody, zgodne z aktualnymi trendami rynkowymi, aby skutecznie wspierać naszych klientów w realizacji ich celów biznesowych. Nie wahaj się z nami skontaktować. Z przyjemnością pomożemy Ci wdrożyć nowe rozwiązania mobilne w Twoim sklepie internetowym oraz odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

1 https://www.statista.com/statistics/534123/e-commerce-share-of-retail-sales-worldwide/

2 https://www.santanderconsumer.pl/gfx/santander/userfiles/_public/raport_ppw_polacy_na_e-zakupach_2021.pdf

3 https://ekocykl.org/certyfikat-zielony-sklep-dla-branzy-e-commerce/

4 https://www.santanderconsumer.pl/gfx/santander/userfiles/_public/raport_ppw_polacy_na_e-zakupach_2021.pdf

 

Tagi: , , , , , , , ,

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[signinlocker] POBIERZ E-BOOKA [/signinlocker]
Check Appchance web and mobile app services