Korzyści biznesowe wynikające z wyboru technologii Flutter do tworzenia aplikacji mobilnych

marketing on 23 marca 2021

Android i iOS to obecnie główne systemy operacyjne przeznaczone dla urządzeń mobilnych. Natywne aplikacje pisane dla tych środowisk wymagają skorzystania  z oddzielnych platform programistycznych (tzw. frameworków). Jednym z takich frameworków jest wydany w grudniu 2018 roku Flutter, który szybko zyskał na popularności w branży mobilnej. W jaki sposób Flutter jest wykorzystywany w e-commerce? I dlaczego warto zainteresować się tą technologią?

Flutter jest dziełem Google. Inżynierowie giganta z Mountain View zaprojektowali tę technologię, jako zestaw narzędzi do tworzenia natywnie kompilowanych aplikacji mobilnych zarówno na system Android jak i iOS, korzystając z jednego kodu źródłowego. Oznacza to, że Flutter można śmiało określić mianem frameworku wieloplatformowego. Niewątpliwie jest to największa zaleta tego  prężnie rozwijanego środowiska.

Czym jest Flutter?

Powyższe zdanie stanowi oficjalną definicję technologii Flutter, opublikowaną przez Google. O czym jednak warto wspomnieć, omawiając tę technologię? Jak Flutter wygląda w praktyce?

 • Flutter to najnowsza wieloplatformowa technologia Google przeznaczona do programowania aplikacji na systemy operacyjne Android oraz iOS.
 • Flutter został wydany przez Google pod koniec 2018 roku (wersja 1.0)  i od tego czasu dynamicznie się rozwija. W marcu 2021 pojawiła się wersja 2.0. Na poniższym wykresie widać, że zainteresowanie tym frameworkiem rośnie z miesiąca na miesiąc:

 • Według ankiety przeprowadzonej przez portal Stack Overflow[1] Flutter jest trzecim najbardziej lubianym przez developerów frameworkiem, biblioteką i zbiorem narzędzi. Na pierwszych miejscach plasują się platformy .Net Core i Torch/PyTorch. 
 • Flutter jest pierwszą technologią w historii, która pozwala na implementację natywnych aplikacji mobilnych w jednym środowisku.
 • Jest darmowym (tzw. otwarto-źródłowym, ang. open-source) rozwiązaniem.
 • Flutter pozwala, za pomocą jednej bazy kodu źródłowego, pisać aplikacje natywne zarówno na iOS jak i Androida. Dzięki temu, że rdzeń programu powstaje w jednym systemie, zawierającym własne komponenty graficzne (tutaj nazwane widgetami), wygląd i sposób działania aplikacji jest taki sam zarówno na urządzeniach z Androidem jak i iOS.
 • Kod aplikacji pisany jest w języku Dart, swoją drogą również stworzonym przez Google.

Jakie są zalety Fluttera z biznesowego punktu widzenia?

Jeżeli nadal zastanawiasz się, dlaczego powinieneś używać Fluttera w swoim następnym projekcie, lub jakie cechy tej technologii mogą pomóc w rozwoju Twojej firmy – zapoznaj się z poniższymi korzyściami:

 

 • Krótszy proces tworzenia aplikacji – wykreowanie jednego kodu jest znacznie szybsze niż tworzenie dwóch odrębnych aplikacji natywnych dedykowanych tylko jednemu systemowi operacyjnemu. 

 

”Flutter znacznie skrócił czas potrzebny na opracowanie nowych funkcji z jednego miesiąca do dwóch tygodni”

Bruce Chen, Starszy Inżynier ds. Rozwoju, Alibaba

 

 • Niższe koszty wdrożenia – zaprojektowanie i wdrożenie oddzielnych aplikacji mobilnych na Androida oraz iOS jest związane z wysokimi kosztami. Konieczne jest stworzenie dwóch zespołów deweloperskich w ramach obu środowisk. Technologia Flutter w znacznym stopniu redukuje ten koszt, który, przy wykorzystaniu Fluttera, jest zbliżony do stworzenia aplikacji typu PWA (Progressive Web App). 

 

 • Łatwość testowania i utrzymania – dzięki funkcji Hot Reload większość zmian w interfejsie użytkownika zaczyna działać natychmiast po uruchomieniu aplikacji i podłączeniu jej do środowiska programistycznego (Android Studio/Visual Studio Code). Wszelkie zmiany w aplikacji można sprawdzać na bieżąco w prosty sposób, poprzez uruchomienie jej na telefonie.

 

 • Wysoka wydajność – ponieważ Google jest właścicielem języka programowania, na którym bazuje Flutter, nie wymaga on interakcji w języku JavaScript, dzięki czemu proces programowania przebiega szybko. Zarówno język Dart jak i sam framework są intuicyjne i łatwe w obsłudze. Korzystanie z Dart, nie będzie stanowiło problemu dla osób, które używają języków domyślnych na platformach mobilnych (takich, jak Java, Kotlin w przypadku Android, a także Objective-C, Swift w iOS). Wydajność aplikacji stworzonej we Flutterze, nie odbiega od wydajności standardowych aplikacji natywnych.

 

 • Dostęp do funkcji telefonu – dzięki specjalnym kanałom komunikacji z urządzeniem mobilnym, aplikacje stworzone przy pomocy Fluttera mogą korzystać z aparatu, książki adresowej, GPS czy też technologii Bluetooth. 

 

 • Zaawansowane i niestandardowe UI – Flutter renderuje wszystkie elementy interfejsu za pomocą wewnętrznego silnika Skia (ten sam, który jest używany w przeglądarkach Google Chrome i Mozilla Firefox). Zespół odpowiedzialny za rozwój Fluttera zadbał o to, aby wewnętrznie odtworzyć komponenty Material UI i elementy Apple Design System. Tworzenie dobrze wyglądających niestandardowych elementów UI jest intuicyjne i łatwe, z gwarancją wysokiej jakości zarówno na Android jak i iOS. 

 

 • Dynamiczny rozwój – do rozwoju Fluttera przyczyniają się nie tylko programiści Google, ale także społeczność programistów, co sprawia, że dynamika rozwoju tego projektu jest wysoka. Według danych Google „prawie pół miliona programistów” każdego miesiąca korzysta z Fluttera jako platformy typu open-source, a według Statista, Flutter był drugą najpopularniejszą technologią do tworzenia aplikacji w 2019 roku.

Czy  Flutter jest przyszłością e-commerce?

Możemy przewidywać, że tak! Dynamiczny rozwój sektora e-commerce, szczególnie w ostatnim okresie, wymusza na firmach działających w e-handlu poszukiwanie nowych rozwiązań i sposobów dotarcia do klienta. Wśród nich znajdują się aplikacje mobilne, które powoli stają się standardowym rozwiązaniem na rynku retail. 

Inwestycja w aplikacje natywne, które są tworzone odrębnie dla platform iOS i Android, wiąże się z ogromnymi kosztami, na które nie każdy właściciel e-commerce może sobie pozwolić. Z pewnością technologia Flutter jest rozwiązaniem, które może znacznie ograniczyć te wydatki, zachowując przy tym kluczowe cechy aplikacji natywnych. Można się spodziewać, że wraz z rozwojem Fluttera, koszt stworzenia aplikacji mobilnej będzie coraz niższy i coraz więcej sklepów internetowych, nawet małych i średnich, będzie mogło pozwolić sobie na taką inwestycję.

Dzięki zastosowaniu Fluttera możesz stworzyć wieloplatformową aplikację dla urządzeń z Androidem i iOS w cenie porównywalnej do kosztu wyprodukowania aplikacji PWA (Progressive Web App).

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym artykułem porównującym Flutter z PWA, który jest dostępny  tutaj. 

[1]https://insights.stackoverflow.com/survey/2019#technology-_-most-loved-dreaded-and-wanted-other-frameworks-libraries-and-tools

 

Tagi: , , , , , ,

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[signinlocker] POBIERZ E-BOOKA [/signinlocker]
Check Appchance web and mobile app services