Czym jest HomeKit?

Piotr Gabryszak on 11 września 2017

Czym jest HomeKit?

HomeKit jest technologią Apple, która umożliwia kontrolowanie  urządzeń automatyki domowej przy pomocy urządzeń z systemem iOS.

Aby lepiej zrozumieć czym jest HomeKit przyjrzyjmy się najpierw rynkowi automatyki domowej. Na świecie obecnie jest wielu producentów urządzeń automatyki domowej wytwarzających np. żarówki, termostaty, sensory ruchu czy gniazdka. Niestety brakuje jednego wspólnego standardu określającego sposób komunikacji tych urządzeń ze smartfonem. Większość producentów posiada własne rozwiązania w tym zakresie, które często nie są kompatybilne z rozwiązaniami innych producentów. Aby sterować inteligentnymi żarówkami od dwóch różnych producentów najczęściej musimy zainstalować w smartfonie dwie różne aplikacje, pomimo, że obydwie żarówki działają bardzo podobnie. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Wygodniejsze dla użytkownika byłoby zarządzanie wszystkimi urządzeniami z poziomu jednej aplikacji. Na szczęście świat urządzeń automatyki domowej podąża właśnie w tym kierunku, a HomeKit jest rozwiązaniem, które nas do tego przybliża.

HomeKit jest standardem określającym:

  • Jak budować urządzenia automatyki domowej aby można było je kontrolować przez dowolną aplikację iOS wykorzystującą HomeKit.
  • Jak budować aplikacje iOS aby mogły komunikować się z dowolnym urządzeniem wspieranym przez HomeKit (niezależnie od producenta, który je wytworzył).

Mówiąc inaczej: każde urządzenie wspierane przez HomeKit może być kontrolowane przez każdą aplikację iOS zbudowaną w oparciu o HomeKit.

HomeKit może być używany na dowolnym urządzeniu z systemem iOS 8 wzwyż posiadającym wsparcie dla Bluetooth Low Energy (BLE).

Jakie akcesoria można użyć z HomeKit?

HomeKit jest wykorzystywany przez takie firmy jak m.in. Philips, Logitech, Lutron, Elgato oraz polską firmę Fibaro (ich lista stale rośnie). Jeżeli jesteście ciekawi, które spośród urządzeń wykorzystują HomeKit szukajcie takiego oznaczenia:

Producenci oferują bardzo szeroki zakres akcesoriów (termin ukuty przez HomeKit zamiast “urządzeń”). Są to między innymi:

  • Alarmy i czujniki (np. czujnik dymu, czujniki ruchu),
  • Urządzenia grzewczo-chłodzące (np. termostaty),
  • Światła i przełączniki (np. żarówki i gniazdka),
  • Kamery wideo.

Bardziej szczegółową listę producentów i urządzeń wykorzystujących HomeKit znajdziecie tutaj.

Co możesz zrobić za pomocą HomeKit?

Do tej pory mówiliśmy jedynie, że HomeKit umożliwia komunikację z akcesoriami i sterowanie nimi. Jednak HomeKit ma o wiele większe możliwości. Dzięki niemu można:

  • Odczytywać dane z urządzeń – np. odczytać temperaturę z sensora do mierzenia temperatury.
  • Wysyłać komendy do urządzeń – np. “zgaś światło”.
  • Grupować akcesoria w pokoje i sekcje (np. “pierwsze piętro”).
  • Wydawać polecenia głosowe do urządzeń korzystając z Siri (asystenta głosowego w systemie iOS). Przykładowo aby zgasić światło w kuchni wystarczy powiedzieć: “Turn off the light in kitchen”. (Pod tym linkiem znajdziesz wiele innych ciekawych przykładów komend głosowych, których możesz użyć.)
  • Otrzymywać powiadomienia push na telefon z urządzeń np. powiadomienie po wykryciu dymu przez sensor, które wyglądają dokładnie tak samo jak inne powiadomienia push.
  • Tworzyć sceny – czyli zestawy poleceń do różnych urządzeń. Przykładowo, możemy utworzyć scenę “Sen” i skonfigurować ją w taki sposób, że po jej uruchomieniu wszystkie światła w mieszkaniu zostaną wyłączone, temperatura na termostacie zostanie ustawiona na 20 C, a zamek w drzwiach wejściowych do mieszkania zostanie zamknięty.
  • Tworzyć automatyzacje – Jest to jedna z najciekawszych funkcji HomeKit. Wyobraź sobie, że za każdym razem gdy wchodzisz do mieszkania HomeKit wykrywa twoją obecność i automatycznie włącza światła w mieszkaniu oraz odtwarzacz muzyki. Albo, że gdy idziesz spać automatycznie uruchamiana jest scena “Sen”. Takie automatyzacje pozwalają na uruchomienie wybranych scen gdy pojawią się określone wyzwalacze. Przykładowe wyzwalacze to “Zaszło słońce”, “Temperatura na zewnątrz spadła do 15 C”, “Znajdujesz się w określonej lokalizacji”. Lista możliwych wyzwalaczy jest bardzo długa i z każdą wersją HomeKit staje się coraz bardziej rozbudowana.
  • Sterować urządzeniami zdalnie – nawet jeżeli nie jesteś w domu i nie masz bezpośredniego dostępu do urządzeń możesz nimi sterować. W tym celu wystarczy odpowiednio skonfigurować usługę iCloud oraz posiadać w mieszkaniu iPada lub Apple TV, które działają w trybie HomeKit Hub.

Jak używać HomeKit?

Przede wszystkim potrzebujesz akcesoriów HomeKit, które można kupić w Apple Store, od pośredników lub prosto od producentów.

Następnie potrzebna jest aplikacja HomeKit, która umożliwi sterowanie twoimi urządzeniami. Jeżeli używasz systemu iOS w wersji 10 lub nowszej to taka aplikacja jest już zainstalowana na Twoim smartfonie – jest to systemowa aplikacja “Home” (“Dom”). Do sterowania akcesoriami HomeKit można także użyć dowolnej innej aplikacji z AppStore, która wykorzystuje HomeKit. Jest ich sporo ponieważ większość producentów akcesoriów HomeKit posiada własną aplikację.

Ze względu na dostępność i łatwe użycie przyjrzyjmy się bliżej aplikacji “Home”.

Po jej uruchomieniu zobaczysz ekran aktualnie wybranego domu. Home umożliwia grupowanie urządzeń w pokoje i sekcje. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji ekran będzie pusty ponieważ nie zostały do niego dodane jeszcze żadne urządzenia. Aby dodać urządzenie należy nacisnąć przycisk “Add Accessory”. 

………………..

Naciśnięcie przycisku uruchamia kreator dodawania akcesoriów. Najpierw zobaczysz listę wszystkich wykrytych akcesoriów w pobliżu (na screenie poniżej widać jedno wykryte urządzenia – żarówkę). Po wybraniu urządzenia należy podać 8 cyfrowy kod konfiguracyjny skanując go lub wpisując na klawiaturze. Każde urządzenie posiada swój indywidualny kod konfiguracyjny (powinien on znajdować się na urządzeniu lub jego opakowaniu). Po podaniu kodu rozpoczyna się proces parowania urządzenia (czyli rejestracji w HomeKit).

……………….. 

Po sparowaniu, urządzenie pojawi się na ekranie aktualnego domu tak jak można to zaobserwować na screenie poniżej. Jak widać, nasza żarówka jest właśnie wyłączona. Włączanie i wyłączanie odbywa się w bardzo prosty sposób – wystarczy nacisnąć ikonę urządzenia. Zazwyczaj urządzenia oferują również inne dodatkowe akcje – w przypadku żarówki jest to na przykład zmiana koloru oraz natężenia światła. Aby skorzystać z tych funkcji należy przycisnąć długo ikonę urządzenia (tzn. wykonać “long press” albo “3D Touch”).
….
….

Powyższy opis pokazuje jedynie najbardziej podstawowe funkcje aplikacji Home. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na jej temat, zachęcam do wyszukania dodatkowych informacji w Internecie.

Podsumowanie

HomeKit jest bardzo interesującą technologią ułatwiającą wdrażanie urządzeń automatyki domowej. Jest łatwy w użyciu, a co najważniejsze pozwala w jednej aplikacji używać akcesoriów różnych producentów. Jeżeli posiadasz urządzenie z systemem iOS i chciałbyś dodać do swojego domu trochę “inteligencji” zachęcam do wypróbowania HomeKit.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[signinlocker] POBIERZ E-BOOKA [/signinlocker]
Check Appchance web and mobile app services