7 trendów w projektowaniu aplikacji mobilnych.

Łukasz Krzemiński on 10 stycznia 2019

Żyjemy w czasach technologicznej gonitwy, gdzie każdego dnia pojawia się ogromna liczba nowych pomysłów. Kiedy wydaje nam się, że wszystko czego potrzebujemy, jest już dostępne na rynku, nagle powstaje produkt lub usługa, która zmienia status quo i powoduje zwrot o 180 stopni. Każdego roku mamy do czynienia z ewolucją tego co istnieje oraz rewolucją wynikającą z wprowadzanych nowości. Rok 2019 już teraz zapowiada się niezwykle ekscytująco pod kątem zmian (nomen omen bardzo pożądanych w świecie designu).

W tym artykule chciałbym przybliżyć Wam kilka trendów dotyczących projektowania na mobile, które według mnie mogą być kluczowe w nowym roku. Zapraszam!

Graficzne systemy projektowe

Zachowanie spójności w projekcie graficznym, wykorzystanie responsywnych komponentów oraz ujednoliconej typografii to kluczowe elementy wpływające na odbiór zaprojektowanego przez nas produktu. Jeszcze nie tak dawno, głównymi systemami graficznymi były systemy oparte o Material Design od Google oraz Human Interface Guidelines od Apple, stanowiące zbiór wytycznych przy projektowaniu aplikacji. Jednak designerzy poszli o krok dalej i na podstawie wspomnianych założeń, zaczęli tworzyć własne systemy. Obecnie nie tylko wielcy rynkowi gracze jak np. Uber czy Airbnb, ale także małe start-upy posiadają design system dla swojego produktu. W 2019 roku systemy projektowania graficznego mają szansę się upowszechnić i stać się jednocześnie jeszcze bardziej unikalne.

Personalizacja User Experience

W roku 2019 firmy będą się skupiały na budowaniu i rozwijaniu aplikacji, które na podstawie analizy danych dopasują zawartość do preferencji, potrzeb czy nawet lokalizacji użytkownika. Dzięki nauczaniu maszynowemu oraz analizie danych, wyświetlane treści będą automatycznie dopasowane do jego indywidualnych wymagań. Pozwoli to zaoszczędzić użytkownikowi czas w zakresie poszukiwania odpowiednich treści i zwiększy jego wygodę w zakresie korzystania z aplikacji. Świetnym przykładem takich rozwiązań jest Spotify, które tworzy listy utworów w oparciu o analizę naszych muzycznych preferencji za pomocą algorytmu. Amazon z kolei proponuje zindywidualizowane sugestie na podstawie wcześniejszych zakupów i historii wyszukiwania. Ponadto z badań wynika także, że 94% sklepów internetowych, które korzystają z personalizacji na swojej stronie zanotowały wzrost konwersji. Oznacza to, że personalizacja user experience, ma znaczny wpływ na efektywność biznesową i jest kierunkiem, którym firmy będą podążać (przynajmniej te świadome).

Content-first

Intensywny styl życia i notoryczny brak czasu powodują, że większość rzeczy, które robimy, chcemy maksymalnie przyspieszyć, zautomatyzować. Również aplikacje powinny być logiczne i intuicyjne, tak aby użytkownik mógł szybko i sprawnie zrealizować swój cel. Kluczem do tego jest uproszczenie aplikacji tak, aby pozostawić funkcje, dla których dany produkt został stworzony – bez zbędnych funkcji czy elementów. Pozwala to użytkownikowi szybko wykonać zamierzoną akcję, zwiększając jednocześnie jego zadowolenie z korzystania z produktu. Rok 2019 będzie rokiem, w którym coraz mocniej będziemy projektować przez pryzmat funkcjonalności i istoty działania produktu.

Interfejs bez przycisków

Czy możemy sobie wyobrazić interfejs użytkownika bez przycisków? Do pewnego czasu, wywołanie akcji w aplikacji wiązało się z kliknięciem w guzik (co jest oczywiste i intuicyjne). Od pewnego czasu kolejne aplikacje przyzwyczajają nas do tego, że można się jednak obejść również i bez nich. Następuje to w sposób ewolucyjny i kontrolowany, tak aby stopniowo przyzwyczajać użytkowników do zmian. Aktualnie wiele osób korzystających z aplikacji jest już gotowych na to, żeby korzystać z interfejsu poprzez gesty i automatyzm samego programu. Przykład takiego rozwiązania stanowi chociażby aplikacja banku ING, w której przy próbie zalogowania się, po wpisaniu kodu PIN, automatycznie wywołuje się logowanie. Usunięto krok pośredni skracając tym samych czas dotarcia do konta osobistego. Czy ktoś kojarzy potrzebę użycia przycisków na głównym ekranie w aplikacji Instagram? „Instastory” uruchamiamy poprzez kliknięcie na zdjęciu osoby, którą obserwujemy, zdjęcia lajkujemy dwukrotnym tapnięciem na nim. Włączenie aparatu to swipe w prawo, a wyświetlenie ekranu z wiadomościami to swipe w lewo. Wszystko jest bardzo proste i intuicyjne.

Obsługa głosowa

Coraz więcej użytkowników przekonuje się do obsługi głosowej aplikacji, dlatego technologia ta zaczyna być coraz bardziej obecna w pracy designerów. Proces Voice UI ma więcej wspólnego z pisaniem, budowaniem kontekstu i syntezą danych, niż z faktycznym projektem graficznym. Ponadto dużo uwagi poświęca się zagadnieniu przetwarzania języka naturalnego, co ma na celu coraz lepsze rozumienie przez maszyny tego, co mówi do nich człowiek. W obecnym roku społeczeństwo będzie uczyć się wykorzystywania interfejsu głosowego w codziennym życiu. Jest to o tyle ważny kierunek rozwoju gdyż umożliwi on korzystanie z urządzeń i aplikacji również osobom niepełnosprawnym. Z kolei pojawienie się na rynku coraz większej liczby aplikacji głosowych to rosnący feedback od użytkowników, który pozwala na analizę informacji, optymalizację i wprowadzenie rozwiązań dotyczących interfejsu głosowego na dużo wyższy poziom.

Virtual Reality oraz Augmented Reality

Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do tego, że to co było kiedyś niewykonalne, można obecnie bezproblemowo zrealizować. W przypadku wirtualnej rzeczywistości mamy do czynienia z czymś, co jeszcze w niedalekiej przeszłości było możliwe jedynie w filmach sci-fi. Zapewne osoby odpowiedzialne za scenariusze wspomnianych filmów nie spodziewały się, że to co napisali, będzie tak bardzo prorocze i w niedalekiej przyszłości będzie całkowicie wykonalne (np. Google Glass i PS VR). Wirtualna rzeczywistość to temat ciągle rozwijany i udoskonalany. Tempo prac i wysoka dbałość o szczegóły pozwalają wierzyć, że w roku 2019 VR stanie się jeszcze lepiej dopasowane do wymagań użytkowników i przez to jeszcze bardziej przez nich pożądane.

Rozszerzona rzeczywistość również coraz mocniej zaznacza swoją obecność. Aktualny rok powinien być okresem mocnego rozwoju tej dziedziny. Użytkownicy coraz częściej urządzają swoje mieszkanie testując produkty w rozszerzonej rzeczywistości przed dokonaniem realnego zakupu. AR wykorzystywana jest już masowo w motoryzacji poprzez wyświetlanie informacji z komputera pokładowego na przedniej szybie samochodu. Ponadto istnieje wiele dziedzin, dzięki którym rozszerzona rzeczywistość staje się coraz bardziej innowacyjna i jeszcze mocniej rozwijana jak np. medycyna, lotnictwo, architektura i sztuka (hologramy!). A to dopiero początek.

Uwierzytelnienia biometryczne

Aktualnie bardzo dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa danych osobowych. Na smartfonie mamy zainstalowane aplikacje: bankowe, usługowe, które wymagają od nas podania informacji wrażliwych jak dane osobowe czy numer karty płatniczej (np. w Click2Go). Te informacje muszą być zabezpieczone jak najlepiej, tak żeby niepowołane osoby nie miały do nich dostępu. W 2019 roku pojawi się zapewne dużo więcej rozwiązań w zakresie użycia uwierzytelnienia biometrycznego, których zadaniem będzie zwiększenie  bezpieczeństwa korzystania z aplikacji. Rozpoznawanie za pomocą odcisku palca to już standard, a rozpoznawanie twarzy i mimiki staje się coraz bardziej dopracowane. MasterCard w tym roku planuje wprowadzić technologię Mastercard Identity Check, która poza identyfikowaniem za pomocą rysów twarzy czy odcisków palca, umożliwi uwierzytelniania płatności za pomocą skanu tęczówki oka.

Podsumowanie

Świat jest zmienny i nie stoi w miejscu, dlatego myślę, że nowy rok przyniesie wiele nowych technologii i rozwiązań, o których teraz nie mamy pojęcia. My jako designerzy, powinniśmy ciągle aktualizować naszą wiedzę, tak aby tworzyć produkty jak najlepszej jakości. Dobierając rozwiązania technologiczne, pamiętajmy jednak o tym, żeby były one dopasowane do wybranej grupy docelowej. W końcu projektujemy dla użytkowników, a nie dla samego procesu projektowania.

p.s. I tak, Mobile First to nie jest trend, to jest już standard 😉

Tagi: , , , , , , , , , ,

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[signinlocker] POBIERZ E-BOOKA [/signinlocker]
Check Appchance web and mobile app services