Intro

Wysokie koszty utrzymania samochodu, zmniejszająca się liczba miejsc parkingowych i problemy związane z zatłoczeniem miast oraz nasilającym się stężeniem smogu, doprowadziły do wzrostu zainteresowania ludzi ideą carsharingu. Mieszkańcy większych miast są nie tylko zmęczeni rosnącą liczbą samochodów przypadających na jednego mieszkańca i związanych z tym korków, są również coraz bardziej świadomi negatywnych konsekwencji społeczno-ekologicznych takiego przyrostu.

Click2Go postanowił dać mieszkańcom możliwość wypożyczenia ekologicznego samochodu hybrydowego nowej generacji za pomocą kilku kliknięć. Dzięki temu użytkownicy w szybki i wygodny sposób mogą przemieszczać się po mieście, dbając jednocześnie o ekologię i swój portfel.

Zadanie

Stworzenie aplikacji mobilnych na iOS oraz Android, które integrują elementy dostarczone przez klienta: bazę danych, usługi sieciowe, hardware samochodu z oprogramowaniem mobilnym. Zapewnienie sprawnego systemu do wynajmu aut i automatyzacji procesów: lokalizacja, śledzenie trasy, rozliczanie przejazdu. Zadbanie o intuicyjność systemu – zbudowanie łatwej i przyjaznej w obsłudze aplikacji, która będzie ułatwiała proces wypożyczania samochodu.

Nasza praca

Click2Go pozwala wypożyczać auto przy użyciu aplikacji na iOS oraz Android. Dzięki niej użytkownik może zlokalizować samochód w swojej okolicy, zweryfikować informacje na jego temat i zarezerwować go. Od momentu rezerwacji ma 15 minut, aby dojść do samochodu i otworzyć go z użyciem aplikacji. Od chwili uruchomienia silnika opłaty naliczają się po upływie minuty. Stawki przejazdu są stałe bez względu na liczbę zgłoszeń i zależą od długości trwania przejazdu oraz przejechanego dystansu (brak mnożników taryfowych). Kierowca ma możliwość wybrania opcji zakończenia przejazdu i parkowania w dowolnym miejscu strefy bez dodatkowych opłat bądź skorzystania z opcji postój, w której naliczana jest opłata minutowa. Po zakończeniu wynajmu aplikacja podsumowuje przejazd i automatycznie pobiera opłatę z podpiętej karty lub skarbonki.

Wykorzystaliśmy bibliotekę Espago do konfiguracji kont Skarbonka (przedpłacona kwota) oraz podpinania kart. Aplikacja carsharingowa pozwala na komfortowe przemieszczanie się po mieście bez obaw o dodatkowe koszty, serwis, benzynę, strefę parkingową czy ubezpieczenia.

Byliśmy odpowiedzialni za:

iOS programowanie aplikacji na system iOS
Android programowanie aplikacji na system Android
Testy testowanie aplikacji